Face lift, operace stárnoucího obličeje

S postupujícím věkem se kůže obličeje stává ochablejší a ztrácí svoji elasticitu a pevnost, svaly obličeje ztrácí svůj tonus-slábnou a uvolňují se. Postupně dochází ke ztrátě objemu tváří a jejich poklesu ,zvýrazňují se hluboké vrásky ve střední části obličeje zejména v oblasti nosoretních rýh.a kůže povoluje i po stranách dolní čelisti.

Následkem toho obličej může vypadat smutně a unaveně.

Operace se provádí pro změny na obličeji vzniklé následkem stárnutí a to především v důsledku uvolnění kůže a mimických svalů.
Cílem zákroku je odstranění nadbytečné kůže, zavěšení pokleslé tkáně obličeje a zmírnění hloubky některých vrásek. Operace se provádí z důvodů kosmetických.

Pomocí face-liftu se zpevní svalová vrstva obličeje a napne kůže na obličeji a krku. Při operaci lze současně liposukcí odstranit nadbytek tuku v oblasti podbradku.

Face-lift nezastaví proces stárnutí,ale vylepší stárnoucí projevy v obličeji.

Protože proces stárnutí postihuje celý obličej, je k celkovému "omlazeni" často vhodné u některých pacientek face-lift kombinovat s kosmetickou operací víček (blefaroplastikou) a případně i zvednutím obočí-čela (brow-liftem).

Tato operace se nejčastěji provádí ve věku kolem 45 - 55 let. Ideální věk pacientů pro operaci je však individuální .

Operaci menšího rozsahu lze provést i v místní anestézii. Celková anestézie je výhodnější a komfortnější při větším zákroku.

Chirurgické řezy jsou vedeny v okolí ušního boltce na obou stranách (před a za boltcem).. Z těchto řezů se kůže zvedá od hlubších struktur tváře a poté její nadbytek odstraněn v potřebném rozsahu.Tkáně pod kůží jsou zpevněny pomocí vnitřních stehů. Celková hospitalizace trvá přibližně 1-2 dny. Po operaci je doporučeno nošení kompresní bandáže po dobu 10-12 dní z důvodu minimalizace otoků a hematomů po zákroku.

Do operované oblasti se zavádí drény, které se za 2-3 dny odstraňují,stehy se vytahují za 1-2 týdny. Podlitiny a otok mohou trvat 2-3 týdny. Návrat ke všem běžným denním aktivitám je možný u většiny pacientů za měsíc po operaci.

Změna je patrná již po operaci, ale výsledný efekt operace je patrný až po úplném odeznění otoku, asi za 2-3 měsíce.


Před operací         Po operaci