Zmenšení prsou - Redukce prsou

Ve své podstatě je operace zmenšení prsou velmi podobná modelační operaci.

Ideální velikost prsu je dána osobním vkusem každého z nás, ale pokud jsou opravdu velké, mohou ženu spíše obtěžovat než ji dodávat sebevědomí. Velká objemná prsa mohou způsobovat  zdravotní problémy, bolesti krční či hrudní páteře, bolesti ramen. Navíc pokud je přítomna asymetrie velikosti prsů , může docházet ke skolióze páteře.

K operaci je indikovaná každá žena, která není spokojená se svou velikostí prsů.

Účelem operace je zmenšení objemu prsů, či úprava asymetrie prsů.

 Důležité je před výkonem provést vyšetření prsů pomocí mammografu případně ultrazvukem.

Cílem je navrátit prsům esteticky žádoucí tvar a velikost. Operace se provádí v celkové anestézii a spočívá v odstranění části objemu prsní žlázy,podkoží  a kůže, dvorec se zpravidla zmenšuje a posouvá výše až o několik centimetrů. Samotná operace trvá asi 2 -3 hodiny .Důležitá je i prevence trombembolické nemoci během hospitalizace . 

Po redukci  prsů se do rány oboustranně v některých případech vkládá odsavný drén a na hrudník je přiloženo elastické obinadlo. Drény se ve většině případů odstraňují před propuštěním pacientky do domácí péče. K sešití ran používáme vstřebatelné stehy,které se neodstraňují

Nevýhodou operace tvorba jizev, méně či více viditelné, což je dáno genetickou dispozicí pacientky. Tvar a délka jizev jsou dány použitou operační metodou. Většinou výsledná jizva je kolem dvorce a poté pod ním ve tvaru obráceného „T“.

 

Po operaci je nutno prsy podepřít a zpevnit elastickou pevnou podprsenkou po dobu alespoň 4-6 týdnů.

Důležitá je také pooperační péče o jizvy. Od 17.dne se doporučují tzv. tlakové masáže: Tlačíme při ní bříškem prstu na jizvu proti podkladu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo-zbělalo a tlak ponecháme působit cca 15 sekund. Poté povolíme a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze tlačíme. Tímto způsobem promasírujeme celou jizvu. Masáž provádíme alespoň 5x denně. Poté promažeme mastným krémem. Po 6 týdnech je dobré elastickou podprsenku vyměnit za podprsenku s kosticemi, které napomáhají masírovat jizvy v podprsní rýze a zároveň dále modelují prsy do požadovaného tvaru. 

Doba hospitalizace je obvykle 1-2 dny, alespoň 2 týdny klidový domácí režim dle charakteru povolání, po 5-6 týdnech je již možná plná aktivita.

 

 

 

 

 


Před operací         Po operaci