facelift

Zákroky MUDr. Kučerová prsa

Přibývající věk se bohužel podepisuje na našem vzhledu a právě v oblasti obličeje jsou tyto změny obzvlášť viditelné. Kůže postupně ochabuje a ztrácí původní pevnost a pružnost, mění se i svalová struktura. Tváře ztrácejí svůj objem a vrásky se čím dál více prohlubují. Jako řešení se nabízí operace obličeje neboli facelift. Žádná operace sice nemůže zastavit proces stárnutí, díky faceliftu lze však tento proces zpomalit a pacient může vzhledově získat zpět i 10 let svého života.

Jak se připravit na facelifting?

Uvažujete-li o operaci obličeje, měli byste mít na paměti, že se jedná o výkon většího rozsahu. Hojení je ovšem obvykle bezproblémové a poměrně rychlé. Před faceliftingem je potřeba vysadit léky ředící krev a zvyšující krvácivost jako je např. Anopyrin a výrazně omezit kouření. Před zákrokem též není vhodné barvit si vlasy. Jako před každým chirurgickým zásahem je i před faceliftem nutné provést komplexní předoperační vyšetření, které se provádí přímo na klinice a je zahrnuto v ceně operace.

Facelift na moderní klinice SurGal Clinic Brno

Facelift se nejčastěji provádí okolo 50. roku života. Dle rozsahu faceliftu se doporučuje zákrok provést v lokální anestezii, analgosedaci nebo v celkové anestezii.

Cílem zákroku je odstranění nadbytečné kůže, vypnutí pokleslé tkáně a zmírnění hloubky vrásek. Díky zpevnění SMAS (plikací nebo resekcí) se zpevní svalová vrstva a zároveň se při této operaci dá vyhladit také kůže na krku a v oblasti dolní čelisti, tzv “buldočky”. Řezy jsou vedeny v oblasti před ušními boltci a za boltci. Řez je nutno vést za ušní boltce, pokud chceme vypnout i kůži v oblasti krku a dolní čelisti.

Rány před boltci šijeme intradermálním stehem, jizvy jsou tedy po delším zhojení velmi nepatrné. Hospitalizace v případě většího faceliftu rozsahu obvykle trvá nejvýše 1 den. Facelift je možné spojit i s dalšími estetickými zásahy jako je liposukce podbradku či pozvednutí obočí (browlift, temporallift).

Z důvodu minimalizace otoků a podkožních hematomů používáme u operace faceliftu tkáňové lepidlo.

Pooperační péče po faceliftu a konečný výsledek zákroku

Po operaci obličeje se doporučuje nošení kompresní bandáže po dobu 10–14 dní z důvodu minimalizace otoků a hematomů po zákroku. Do operované oblasti se zavádí drény, které se za 2 dny odstraňují, stehy se vytahují za 1–2 týdny. V případě použití tkáňového lepidla nejsou drény nutné.

Podlitiny a otok by měly zmizet do 2–4 týdnů. Návrat k běžným aktivitám je u většiny pacientů možný do měsíce po operaci. Efekt faceliftu je patrný ihned po operaci, konečný výsledek je však možné zhodnotit až s odstupem 2–3 měsíců.

Typ zákroku

1‑denní hospitalizace nebo ambulantně

Anestezie

lokální anestezie, analgosedace nebo celková narkóza

Délka operace

2,5 — 3 hod

Stehy

nevstřebatelné

Rekonvalescence

1–2 týdny

Sport

min. po 4 týdnech

Cena

od 40 000 Kč

před a po