korekce vpáčených bradavek

Zákroky MUDr. Kučerová prsa

Operace vpáčených bradavek se provádí u žen, jejichž bradavky jsou propadlé a nevyčnívají tedy nad prsní dvorec. Jedná se nejen o kosmetickou, ale i funkční vadu, jelikož vpáčené bradavky mohou znemožňovat kojení a i hygiena kůže v těchto místech může být obtížná.  Tato vada se může objevovat jak jednostranně, tak i oboustranně.

Před korekcí vpáčených bradavek

Korekci vpáčených bradavek nelze provádět v průběhu těhotenství ani během kojení. Zákrok se obvykle provádí v lokální anestezii, přičemž zpravidla nezabere více než 40 minut. Při zákroku se přeruší vazivové struktury v oblasti bradavky, v některých těžších případech této vady je nutné také přerušení mlékovodů. Z tohoto důvodu je vhodné plánovat korekci vpáčených bradavek až tehdy, když již není plánováno další těhotenství a kojení. Obecně při menších vadách lze korekci vpáčených bradavek pokládat za zákrok šetrný jak k bradavkám, tak k mlékovodům.

Hojení po operaci vpáčených bradavek

V prvních pooperačních dnech se doporučuje klidový režim, po týdnu se pak pacientka dostaví ke kontrole u lékaře. Přibližně za 7–10 dní po zákroku se vytahují stehy, přičemž po operaci zůstávají malé jizvy v oblasti prsního dvorce. Pacientky by měly po dobu přibližně 2 týdnů používat speciální silikonový či gázový chránič na bradavku.

Typ zákroku

ambulantně

Anestezie

lokální znecitlivění

Délka operace

20–40 min

Stehy

nevstřebatelné

Rekonvalescence

klidový režim několik dní

Sport

po 2–3 týdnech

Cena

od 20 000 Kč