Zvětšení prsou - Augmentace

Cílem předpokládané operace je zvětšení prsou vložením silikonového implantátu pod prsní žlázu nebo pod prsní sval. Operace probíhá v celkové anestézii. Vložení implantátu se provádí řezem v kůži, který může být umístěný v podprsní rýze v podpaží nebo kolem bradavky.

Téměř vždy používána implantáty plněné silikonovým gelem.Co se týče tvaru, užíváme dva druhy implantátu,buď kulatý implantát nebo anatomický implantát(tvaru kapky).O tom, jaký implantát použijeme,jaká bude velikost implantátu a z jakého řezu provedeme augmentaci prsou ,se rozhodujeme při osobní konzultaci lékaře s pacientkou.

Před samotnou augmentací prsou je nutné podstoupit mammologické a předoperační vyšetření.

Období rekonvalescence je individuální. Obecně prohojení rány trvá 3 týdny při nekomplikovaném hojení. Po operaci je nutno prsy podepřít elastickou pevnou podprsenkou po dobu alespoň 6 týdnů. Činnosti, které vyžadují silné pohyby paží a tím i napínání prsních svalů je třeba po dobu 2 měsíců vyloučit.

Operace trvá asi hodinu.Augmentace prsou se provádí v celkové anestezii za hospitalizace,kterou doporučujeme alespoň 2 dny.PO augmentaci prsou se do rány oboustranně vkládá odsavný drén a na hrudník je přiloženo elastické obinadlo,které se většinou odstraňují při propuštění pacientky do domácí péče.Domů již pacientka po augmentaci prsou odchází ve speciální elastické podprsence příp. s elastickým pásem. Elastické prádlo má zásadní vliv na udržení silikonových implantátů ve správné pozici po augmentaci prsou.Elastické prádlo je nutné celkově nosit po dobu 6-8 týdnů.K sešití ran používáme vstřebatelné stehy,které se neodstraňují.

Důležitou součástí pooperační péče je také péče o jizvy. Od 14.dne se doporučují tzv. tlakové masáže: Tlačíme při ní bříškem prstu na jizvu proti podkladu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo-zbělalo a tlak ponecháme působit cca 15 sekund. Poté povolíme a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze tlačíme. Tímto způsobem promasírujeme celou jizvu. Masáž provádíme alespoň 5x denně. Poté promažeme mastným krémem.

Období rekonvalescence je individuální. Obecně prohojení rány trvá 3 týdny při nekomplikovaném hojení. Asi 6 týdnů se nedoporučuje sportovat a 2 měsíce pak jen s elstickou podprsenkou.

Činnosti, které vyžadují silné pohyby paží, a tím i napínání prsních svalů je třeba po dobu 2 měsíců vyloučit,zejména v případech ,kdy se silikonový implantát vkládá pod sval.