Zmenšení prsou - Redukce prsou

Ve své podstatě je operace zmenšení prsou velmi podobná modelační operaci.

Ideální velikost prsu je dána osobním vkusem každého z nás,ale pokud jsou opravdu velké, mohou ženu spíše obtěžovat než ji dodávat sebevědomí.

Účelem operace je zmenšení objemu prsů, úprava asymetrie prsů. Cílem je navrátit prsům esteticky žádoucí tvar a velikost. Operace se provádí v celkové anestézii a spočívá v odstranění části objemu prsu a kůže, dvorec se zpravidla zmenšuje a posouvá výše až o několik centimetrů.Samotná operace trvá asi 2 hodiny .Důležitá je i prevence trombembolické nemoci během hospitalizace .

Dále je důležité před výkonem provést vyšetření prsů mammografem případně ultrazvukem.

Nevýhodou operace tvorba jizev,méně či více viditelné,což je dáno zejména hojením pacientky.Tvar a velikost jizev jsou dány použitou operační metodou.

Po operaci je nutno prsy podepřít a zpevnit elastickou pevnou podprsenkou po dobu alespoň 6 týdnů.

Důležitá je také pooperační péče o jizvy.Od 14.dne se doporučují tzv. tlakové masáže: Tlačíme při ní bříškem prstu na jizvu proti podkladu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo-zbělalo a tlak ponecháme působit cca 15 sekund. Poté povolíme a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze tlačíme. Tímto způsobem promasírujeme celou jizvu. Masáž provádíme alespoň 5x denně. Poté promažeme mastným krémem.Po 6 týdnech je dobré elastickou podprsenku vyměnit za podprsenku s kosticemi,které napomáhají masírovat jizvy v podprsní rýze a zároveň dále modelují prsy do požadovaného tvaru.

Doba hospitalizace je obvykle 1-2 dny, alespoň 1-2 týdny klidový režim, po 5-6 týdnech je již možná plná aktivita.