Modelace prsou - Mastopexe

Ve své podstatě se modelační operace prsou podobá operaci ,kdy se prsa redukují, s tím rozdílem,že se neredukuje prsní tkáň pouze se redukuje nadbytečná kůže a posouvá se dvorec směrem nahoru až o několik centimetrů.

Tato operace velmi úspěšně navrací ženám sebevědomí.

Účelem operace je modelace povislých prsou.

Cílem je navrátit prsům esteticky žádoucí tvar. Operace se provádí v celkové anestézii a spočívá v odstranění nadbytečné kůže a vnitřní modelaci prsní žlázy, dvorec se zpravidla zmenšuje a posouvá výše až o několik centimetrů.Samotný zákrok trvá asi 2 hodiny .Důležitá je i prevence trombembolické nemoci během hospitalizace,zejména u rizikových pacientů.

Dále je důležité před výkonem provést vyšetření prsů mammografem případně ultrazvukem.

Nevýhodou operace tvorba jizev,méně či více viditelné,což je dáno zejména hojením pacientky.Tvar a velikost jizev jsou dány použitou operační metodou.
Po operaci je nutno prsy podepřít a zpevnit elastickou pevnou podprsenkou po dobu alespoň 6 týdnů.

Důležitá je také pooperační péče o jizvy.Od 14.dne se doporučují tzv. tlakové masáže: Tlačíme při ní bříškem prstu na jizvu proti podkladu takovou silou, aby se nehtové lůžko odkrvilo-zbělalo a tlak ponecháme působit cca 15 sekund. Poté povolíme a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze tlačíme. Tímto způsobem promasírujeme celou jizvu. Masáž provádíme alespoň 5x denně. Poté promažeme mastným krémem.Po 6 týdnech je dobré elastickou podprsenku vyměnit za podprsenku s kosticemi,které napomáhají masírovat jizvy v podprsní rýze a zároveň dále modelují prsy do požadovaného tvaru.
Doba hospitalizace je obvykle 1-2 dny, alespoň 1-2 týdny klidový režim, po 5-6 týdnech je možný návrat ke všem aktivitám.